Най-популярното рали в света. Дакар приветства победителите

Съдържание:

Рали е един от най-популярните видове съвременни състезания. Много е зрелищно и следователно интересно за милиони зрители по целия свят. Сред всички видове първенства маршрутът "Париж-Дакар" е специален. Това състезание се откроява от останалите. Защо привлича толкова много фенове и участници? Това ще бъде обсъдено в тази статия.

Историята на известния автомобилен маратон

Рали Париж-Дакар се провежда от края на 1978 г. Авторът на идеята за такъв маршрут е мотоциклетист от Франция Т. Сабин. През 1977 г. той се изгубва в либийската пустиня по време на надпреварата Абиджан-Ница. След няколко дни лутане без храна и вода, мотоциклетистът е намерен от номади, които го спасяват. Въпреки всички нещастия, пустинята направи незаличимо впечатление на Сабин, което той искаше да сподели с целия свят. Именно тази идея вдъхнови ездача да създаде маршрута на най-популярното рали до момента. Дакар, според плана на Тиери Сабин, трябваше да бъде крайната точка на състезанието, а Париж беше началната точка.

рали дакар
рали дакар

Оригиналния маршрут на ралито минаваше през северната част на Африка, Алжир, но поради трудната политическа ситуация и нарастващите вълнения в тази държава, друга страна, Мароко, беше одобрена за състезанието. Понякога част от начина, по който участниците преминават през Либия.

В началото състезанието беше един от етапите на Световната купа. Регламентът на състезанието обаче предизвика много противоречия, в резултат на което беше решено ралито да бъде изключено от общото класиране на световното първенство и да се направи автономно.

Интересно е, че в състезанието през цялата му история участваха не само професионални състезатели, но и много рок звезди, известни спортисти от други дисциплини (алпийски скиори, катерачи, яхтсмени и други).

Рали правила

За да участвате в това състезание, трябва да знаете правилата на ралито. Дакар е крайната дестинация на маршрута. Надпреварата започва в Париж. Състезанието продължава три седмици и покрива разстояние от приблизително 10 000 км. Състезателите имат право да участват не само в специални рали автомобили, но и в автомобили, както и камиони и мотоциклети. За всеки вид транспорт има отделна сметка. Броят на участниците може да бъде не само професионални състезатели, но и аматьори, които обикновено съставляват около 80% от общия брой кандидати.

рали париж дакар

Както споменахме по-горе, класирането на Световната купа не включва това рали. Дакар е последният град по пътя на ездачите, където се определят победителите. Заза да станете шампион на състезанието, просто трябва да изпреварите съперниците си в този автомобилен маратон, за разлика от Световната купа, където участниците получават точки за всяко състезание, които се сумират в края на сезона.

Победители в ралито

камаз рали дакар

До началото на 21-ви век Стефан Петрансел беше основният рекордьор по брой победи в рали Париж-Дакар, който спечели този автомобилен маратон шест пъти за десет години участие в него.

2001 беше преломна година както по отношение на правилата на състезанието, така и по отношение на победителите. В съответствие с направените промени в правилата на състезанието, отборът не можеше да носи със себе си оборудване, което в случай на повреда би могло да отстрани проблема. Всички ремонти трябваше да се извършват от водача и навигатора. През същата година жена, Юта Клайншмид, спечели ралито за първи път.

Руските камиони се превърнаха в истински триумфи на ралито Париж-Дакар. KamAZ-master, отличен руски отбор, печели маратона много пъти. През последните години тя продължава да държи лидерството и редовно печели големи международни състезания.

Екип "КАМАЗ-майстор"

рали париж дакар камаз

В историята на рали Дакар руският отбор е печелил този престижен маратон 13 пъти. През 2015 г. ралито, което се проведе на територията на Боливия, Аржентина и Чили, беше спечелено за първи път от пилота Айрат Мардеев в категория камиони. На последния етап от състезанието той успя да се откъсне от преследвачите си и в крайна сметка надмина най-близките си конкуренти,между другото съотборници, съответно на 14 и 51 минути (2-ро място - Николаев, 3-то място - Каргинов).

Така руските пилоти отново показаха колко струва колата КамАЗ. Рали "Дакар" от година на година в класирането на камиони му се подчинява.