Руски таекуондист Денисенко Алексей Алексеевич: биография, постижения и интересни факти

Съдържание:

Денисенко Алексей е известен домашен спортист, таекуондист. Два пъти печели медала от летните олимпийски игри. Шампион на Русия, многократен участник и носител на европейски и световни първенства. Участник в първите Европейски игри в Баку, където става бронзов медалист. Има званието заслужил майстор на спорта на Русия.

Биография на спортиста

Денисенко Алексей

Денисенко Алексей е роден в малкия град Батайск, който се намира в Ростовска област. Това се случи през 1993 г.

Денисенко Алексей е доведен в секцията по таекуондо от баща си, когато е само на 8 години. Той просто отиде на училище. Там героят на нашата статия се срещна с първия си треньор, чието име беше Александър Шин.

Бащата на бъдещия шампион даде сина си на този спорт, защото искаше той да изглежда като идолите на младостта си - Джаки Чан и Жан-Клод Ван Дам.

Бащата на Денисенко Алексей започва да се подготвя за спортна кариера от първите години от живота си. Те втвърдяваха тялото. В крайна сметка, първоначално Алексей беше много болнаво и слабо дете.

В началото Алексей не искаше да отиде в секцията, но постепенно се включи. Той започна да имитираидоли на баща си и с удвоена енергия започва да практикува таекуондо.

Баща казва, че Алексей е искал да напусне спорта повече от веднъж, но в крайна сметка е изоставил тази идея. Дори въпреки факта, че трябваше да стигне до тренировка през целия Дон на лодка. Такива проблеми възникнаха по време на строителството на моста Ворошиловски в Ростов. Поради ремонтни дейности общественият транспорт не отиде до десния бряг на Дон, на който той тренира. Така че трябваше да използвам лодка. И да се прибера вкъщи късно през нощта с последния автобус.

Личен живот

Личният живот в кариерата на един спортист едва наскоро изигра голяма роля. Преди това той се концентрираше изцяло върху спорта.

Наскоро, през декември 2016 г., той се ожени за състезателката по таекуондо Анастасия Баришникова, бронзова шампионка на Олимпийските игри в Лондон, трикратна европейска шампионка, която два пъти печели бронзови медали от световни първенства.

Олимпийски игри в Лондон

Алексей Денисенко таекуондо

Алексей Денисенко в таекуондо започна да показва добри резултати от първите младежки турнири. Скоро той беше забелязан от треньорите на националния отбор.

Успехът на международната арена осигури участието му на Летните олимпийски игри в Лондон през 2012 г. По това време той е на по-малко от 19 години. Денисенко се състезава в най-леката категория - до 58 килограма.

Руснакът започна своя път към победата в предварителния кръг, тъй като беше млад, напълно неизвестен спортист с нисък личен рейтинг. ATВ първата битка на Олимпиадата героят на нашата статия се срещна с костариканеца Хайнер Овиедо. Руснакът спечели убедителна победа с 5:2.

В четвъртфиналите Алексей Денисенко се изправи срещу китайския атлет Уей Женян на Олимпиадата. Този път борбата се оказа упорита, дълга и още по-продуктивна. Денисенко победи с 10:7. Най-напрегнат беше полуфиналният мач, в който Алексей загуби в ожесточена борба от южнокорейца Лий Де Хонг с резултат 6:7. Между другото, нарушителят на руснака във финала претърпя съкрушително поражение от испанеца Хуел Гонсалес 8:17.

Но Алексей Денисенко в мача за третото място, в така наречения финал на репешаж, победи австралиеца Сафван Халил с 3:1. Така младият руснак спечели първия си олимпийски медал. На Игрите в Лондон това беше само един от двата бронзови медала за руския отбор по таекуондо.

Европейско първенство в Азербайджан

Алексей Денисенко таекуондо биография

Следващият голям международен турнир беше Европейското първенство, което се проведе в Баку, столицата на Азербайджан. Алексей Денисенко, таекуондо изигра решаваща роля в биографията на спортиста по това време, той беше избран за турнира без никакви проблеми.

На състезания той се състезава в категория до 68 килограма. След като преодоля предварителните кръгове, спортистът стигна до решаващата битка. На финала той се срещна с турския Сервет Тазегюл, но загуби.

В отборното, руският отбор зае второ място, печелейки два златни, три сребърни и два бронзови медала. По-силенимаше само хървати.

Световно първенство в Русия

Алексей Денисенко олимпиада

През 2015 г. Алексей Денисенко спечели правото да се състезава на Световното първенство. Таекуондо в биографията на спортиста по това време играе ключова роля.

Героят на нашата статия отново се бори в категория до 68 килограма. А във финалния двубой отново се срещна с турчина Сервет Тазегюл. И отново загубен.

Като цяло руският отбор се представи неуспешно на световното първенство, заемайки едва 12-то място. Нашият отбор нямаше нито един златен медал, само два сребърни (един от които беше спечелен от Денисенко) и пет бронзови медала.

Европейски игри в Баку

Алексей Денисенко финал

През 2015 г. Алексей Денисенко участва в следващите големи международни състезания. Таекуондо беше включено в програмата на първите Европейски игри. Това е аналог на Олимпиадата, но само за европейски отбори. Първоначално се предполагаше, че ще се провеждат само летните игри, но сега има все повече предложения за организиране на Европейските зимни игри. Струва си да се отбележи, че подобни състезания съществуват на други континенти от дълго време. Например Pan American, Pan African или Pan Arab Games.

На тези състезания Алексей Денисенко стартира от 1/8-финален етап. Срещу него застана атлетът от Сан Марино Микеле Чекароне. Руснакът спечели уверено с 19:1. На четвъртфиналите героят на нашата статия също се справи уверено с англичанина Мартин Стампер - 18:6.

Проблемите започнаха само на полуфиналите с домакинаплатформи, азербайджанец Айхан Тагизаде. В упорита среща Денисенко загуби с 5:7. В борбата за третото място руснакът се срещна с дългогодишния си съперник – турчинът Сервет Тазегюл. Този път турчинът неочаквано загуби на 1/8-финалите от поляка Карол Робак - 9:21.

Борбата за третото място беше успешна. Денисенко най-накрая успя да победи - 19:16.

В отборното класиране на Европейските игри руснаците станаха трети, като загубиха от азербайджанците и британците.

Втора олимпиада

Алексей Денисенко олимпиада по таекуондо

През 2016 г., на 22-годишна възраст, Алексей Денисенко участва във вторите олимпийски игри. Таекуондо на Олимпийските игри беше сравнително млада, но вече обичана дисциплина.

В своята коронна тегловна категория до 68 килограма Денисенко отново беше един от фаворитите. На 1/8-финалите той лесно се справи с венецуелеца Едгар Контрерас - 12:2. На четвъртфиналите той се срещна с турския Тазегюл, но този път отново се оказа по-силен от своя съперник, от когото първоначално редовно губеше. Руснакът победи с 19:6.

Белгиецът Жауад Ашаб беше победен с 6:1 на полуфиналите. Алексей Денисенко на финала се срещна със спортист от Йордания Ахмад Абагауш. Колкото и да се съпротивляваше героят на нашата статия, той все пак загуби 6:10.

Този сребърен медал беше единственият спечелен от руснаците на тези игри. С този резултат в отборното състезание те поделиха девето място с Мексико, Нигер, Сърбия и Франция.

По пътя към шампионата

Сега Алексей Денисенко продължаватренирайте усилено, за да спечелите най-накрая златен медал на големи международни състезания. Както можете да видите, той никога не е бил толкова успешен.

В момента Денисенко живее в родния си град - Батайск. Успоредно със спортната си кариера той учи в Набережни Челни.

Със съпругата си Денисенко планира да се представи в тандем на предстоящите летни олимпийски игри в Токио през 2020 г.