Уелски стадион "Кардиф Сити": история и мачове

Кардиф Сити е един от двата футболни клуба в Уелс, които играят във Висшата лига. Арената е дом на Cardiff Blues Rugby Club в продължение на три години от откриването си.

градски стадион в Кардиф

Подробности

Строителството на стадиона продължи две години и приключи през пролетта на 2009 г. Два отбора започнаха да споделят арената наведнъж. Първият беше футболният клуб Cardiff City, който се премести от Ninian Park, който беше дом на столичния клуб в продължение на 99 години. Вторият собственик на стадиона е ръгби клубът Cardiff Blues.

Разходите за изграждане на арената бяха около 50 милиона паунда. Аруп беше архитектът. Капацитет - 25 хиляди места. Стадионът Cardiff City е втората арена в страната по брой места, на второ място след Millennium, която е с капацитет от 74,5 хиляди зрители. През лятото Cardiff City Stadium беше реновиран, след което започна да побира до 33,5 хиляди фенове.

Първи игри

В средата на юли 2009 г. Кардиф и Селтик изиграха приятелска срещамач на арена. Официалният дебют на стадиона в Кардиф Сити се състоя през август 2009 г., когато Скънторп Юнайтед дойде на гости на домакините. Мачът завърши с съкрушителна победа за уелсците с резултат 4-0.

През ноември същата година националният отбор на Уелс гостува на стадиона за първи път, играейки приятелски мач срещу Шотландия. Срещата завърши с победа с 3:0 за уелсците. Почти година по-късно Уелс изигра първия си официален мач в Кардиф Сити. Това беше мач в рамките на селекцията за Евро-2012. Британският отбор беше съперник на България.

Известни мачове

Един от първите големи клубове, посетили новата арена на уелския клуб, беше Манчестър Сити. Това беше мач от 2-ия кръг на Висшата лига. Срещата завърши със сензационна победа с 3:2 за Кардиф Сити. В началото на второто полувреме "гражданите" поведоха, но няколко минути по-късно уелсците изравниха, а в края на полувремето дубълът на Кембъл даде голямо предимство на тима. Негредо определи крайния резултат в добавеното време.

Манчестър Юнайтед дойде в Уелс в 12-ия кръг. Мачът завърши наравно. В 13-ия кръг съперник на Кардиф Сити беше лондонският Арсенал. Този път уелските играчи не успяха да изненадат гранда. Спората на Рамзи и голът на Фламини дадоха на артилеристите убедителна победа.

Ливърпул посети Кардиф Сити през март. Срещата се проведе в рамките на 31-ия кръг на Висшата лига. Мърсисайдци бяха един от най-добрите отбори в първенството и претенденти за титлата. Дебют в играта Мачът откри резултата. Няколко минути по-късно Saures възстанови статуквото. В средата на първото полувреме голът на Кембъл за пореден път изведе уелсците напред, но преди почивката Шкртел отново изравни резултата. Ливърпул спечели второто полувреме с 4-1 и спечели мача с 6-3.

Кардиф Сити стадион Кардиф Сити

В последния кръг на сезон 2013/14 Челси гостува на Кардиф Сити, след като загуби шансовете си за шампионата няколко мача преди края на английския шампионат. Лондон Гранд стана последният голям клуб, посетил уелския стадион. Срещата завърши с победа на подопечните на Жозе Моуриньо с 2-1. В края на сезона Кардиф Сити, чийто старши треньор Оле Гунар Солскяер беше назначен по време на първенството, беше отпаднал в Чемпиъншип и никога не беше издигнат в английската Висша лига за 3 сезона.

Суперкупа на УЕФА

След като завърши 20-и във Висшата лига през 2013/14, Кардиф изпадна във втора дивизия на английския футбол. Оттогава на арената на клуба не са излизали световноизвестни отбори. Това трябваше да се промени, след като Кардиф Сити беше избран за домакин на мача за Суперкупата на УЕФА 2014 между Реал Мадрид и Севиля.

На мача присъстваха 30 854 зрители, което все още е рекордът на арената. Арбитър беше английският съдия Марк Клатенбърг. Реал Мадрид спечели с 2-0 благодарение на дубликата на Кристиано Роналдо.