Джон Хигинс: биография, факти от живота, снимки

Съдържание:

Anonim

Един от най-ярките и известни представители на снукъра е Джон Хигинс. Биографията на играча започва в малкия град Уишоу, където е роден на 18 май 1975 г. Шотландецът получава международен лиценз и става професионален играч през 1992 г.

Заедно с друг, не по-малко изтъкнат британец Рони О'Съливан, той влезе в световния елит на снукъра, един вид игра на билярд. Първият триумф се случи през 1994 г., когато той победи Дейв Харолд на финала. От този момент нататък кариерата му започва да се развива бързо.

Кариера на шотландския "магьосник"

Първите два сезона в кариерата си Джон прекара доста скромно. Той се обяви в турнира Grand Pri, където сензационно спечели първото място. Известният играч не спря дотук и вече през следващия сезон спечели две титли на British Open и International Open. Тези постижения позволиха на шотландеца да заеме 11-то място в класацията на световните играчи на снукър.

Джон Хигинс
Джон Хигинс

През сезон 1995-1996 Джон Хигинс продължи да показва изключителна игра. Колекцията му от трофеи беше попълнена с още няколко титли: German Open,International Open. Той стана четвъртфиналист на световния турнир и уверено се настани на втория ред в рейтинга.

Сезон 1997/98 беше най-успешният в кариерата на шотландеца. Хигинс е бил финалист в 8 ранкинг турнира. Сега имаше само световно първенство, където не беше известен с големи успехи. Щастлива комбинация от обстоятелства може да доведе играча до заветната мечта. За да направи това, Стивън Хендри трябваше да загуби в първия кръг на състезанието, а Джон, за да получи желания трофей. В крайна сметка той се справи с тази задача и зае първо място в класацията.

Издигане се високо и падане бързо

През сезон 1998/99, Джон Хигинс не успя да защити титлата. Въпреки това играчът остана на първо място благодарение на спечелването на няколко големи състезания: The Masters, China International, UK Snooker Championship.

Следващият сезон беше не по-малко успешен в кариерата на майстора. В един от турнирите той отбеляза най-много точки на мач. За първи път беше регистриран максимален пробив от 147 точки на Купата на нациите, а след това и на състезанието Irish Masters. Хигинс спечели още няколко трофеи на Welsh Open и Grand Prix.

През сезон 2000/01 Джон започна да намалява. В началото всичко вървеше добре и той победи именития Марк Уилямс във финала на британското първенство. Въпреки това в Гран при той спря да участва поради сватбата. В състезанието за Купата на нациите той загуби от Рони О'Съливан и падна на трето място в световната ранглиста.

Въпреки лошото представяне през следващите два сезона, Джон Хигинс успя да остане в челната петицаиграчи на снукър.

Високо ниво на умения - първи ред в класацията

През 2005/06 шотландецът възвърна отличната си форма. На турнира Grand Prix той спечели убедителна победа над вечния си съперник Рони О'Съливан. В същото време Джон постави няколко рекорда: 4 стотни серии и 494 отбелязани точки.

играч на снукър Джон Хигинс

Британското първенство беше по-малко успешно за Хигинс. Той загуби на 1/8-финалите от своя съперник Кен Дохърти, но спечели турнира "Уембли". В състезанието за Купата на Малта играч стига до финала, но е победен.

На турнира Welsh Open опитен майстор губи на 1/8-финалния етап. Състезанието China Open завършва за шотландеца с окончателно поражение от Марк Уилямс. Той беше един от фаворитите за Световното първенство през 2006 г. Въпреки това, за всеобща изненада на много експерти, той загуби в първия кръг на състезанието от Марк Селби. Въпреки този факт, снукър играчът Джон Хигинс успя да си върне първото място в класацията.

Нестабилна игра, разочароващи фенове

Феновете на шотландския "магьосник" очакваха от него същите успешни изпълнения като предходния сезон. Джон обаче не им хареса, а само ги разочарова. Той влезе в трофея на Северна Ирландия, където загуби на осминафиналите от китайски играч. След това той не успя да защити шампионската титла в състезанието за Гран при.

На британското първенство Хигинс показа най-високата класа и стигна до полуфиналната фаза. Той обаче загуби от бъдещия победител ПетърЕбдон. Тогава опитният майстор започна да отстъпва. Той се провали в първия кръг на Welsh Open и M alta Cup. На турнира China Open шотландецът стигна до 1/4-финалите, където загуби от своя противник и близък колега Грам Дот.

снимка на Джон Хигинс

На престижното състезание в Шефилд Джон Хигинс не беше фаворит. Въпреки това той успя да се реабилитира пред феновете и да спечели още един трофей.

Световна слава - първият сериозен успех

През 1998 г. шотландецът участва в световното първенство. Той стигна до финала за първи път в кариерата си и грабна победата от младия и обещаващ Марк Селби. Англичанинът се класира и показа висока класа на игра. Съперникът му обаче показа истинско майсторство и воля за победа. В резултат на това "магьосникът" отпразнува успеха.

Той стана първият шампион през 1998 г., когато беше само на 23 години, изпреварвайки двама брилянтни играчи по този показател, Уилямс и О'Съливан. След 9 години той спечели втория трофей на световното първенство.

MBE Джон Хигинс

През 2007 г. носителят на почетното звание "Член на Ордена на Британската империя" Джон Хигинс в интервюто си призна, че това събитие се превърна в едно от най-важните в живота му, след раждането на дете. Следващият сезон беше не по-малко успешен за опитен играч. Той стана победител в състезанието Grand Prix и получи третата си шампионска титла. В класацията на снукър играчите той зае 4-то място, а година по-късно стана неин лидер.

Обвинения за подкуп

През април 2010 г. шотландски играч присъства на бизнес среща със своя мениджър. Влиятелен бизнесмен предложи Хигинс и Муни да проведат серия от снукър мачове на договорна основа.

По това време 3-кратният носител на световната титла реши да приеме примамлива оферта и да проведе уредена игра. В резултат на това Джон трябваше да отстъпи в няколко фрейма. Общата сума на подкупа е около $400 000.

Хигинс е отстранен от състезанието по снукър след вътрешно разследване. Въпреки това опитният шотландец реши да отрече обвиненията, заявявайки, че през цялата си професионална кариера никога не е пропускал умишлено.

Съгласно решението на независим трибунал, играчът получи парична глоба и шестмесечно отстраняване, а неговият мениджър беше лишен от снукър до живот.

Върнете се към играта

Върнал се от отстраняването си, Джон спечели няколко турнира. Две от тях са най-престижните: британското първенство и световното първенство. Шотландецът продължи да демонстрира високо ниво на игра на снукър. Джон Хигинс, чиято биография е пряко доказателство за таланта му, "успя да спечели" и в ETPC-5. ETPC-6 не беше толкова успешен за него. Той стигна до финала, но загуби от бъдещия шампион Майкъл Холт.

Британското първенство Джон проведе на високо ниво и се срещна на финала с Марк Уилямс. По време на срещата играчът отстъпваше с резултат 2:7 и 5:9. Въпреки това, в най-тежката битка,Хигинс успя да победи. Тази титла беше третата в кариерата му.

Биография на Джон Хигинс

На февруарското Welsh Open той стигна до финала и получи още един трофей, побеждавайки Стивън Магуайър с общ резултат 9:6. Следващия месец шотландецът също триумфира на Hainan Classic.

Живот извън снукъра

Дори четирикратният световен шампион Джон Хигинс има право на поверителност. През 2000 г. той сключва официален брак с любимата си Дениз. През годините те имат три деца: момиче Клаудия, момчета Оливър и Пиърс. Освен това той винаги се опитва да посещава футболни мачове на любимия си отбор на Селтик.

четирикратният световен шампион Джон Хигинс

През 2006 г., след загубата на финала за Купата на Малта, Джон беше изхвърлен от самолета поради силно опиянение. Въпреки това, в подготовка за следващия турнир и световна слава в Crucible, играчът успя да спре да пие алкохол.

През 2011 г. Хигинс имаше голяма трагедия. Баща му почина от рак. Той почти винаги придружаваше сина си на всички световни турнири.

Първо място в класацията, победа в британското първенство

На годишния британски турнир шотландецът се срещна с Марк Уилямс на финала. Джон Хигинс (на снимката по-долу) беше решен да спечели.

В решителния мач уелсецът показа ниско ниво на игра. На полуфиналите той показа характер и воля за победа. Финалът обаче беше крайно неуспешен за него. Общият резултат беше 9-5, когато шотландецът обърна хода и спечели 22 трофея в кариерата си като професионален играч. Той е един от големите, които са спечелили шампионата на Обединеното кралство повече от два пъти.

Джон Хигинс продължава да радва феновете си с талантлива игра. Въпреки лекия спад, той продължава да демонстрира високо ниво на умения. В момента той се намира на 6-та линия в световната ранглиста. Шотландският "магьосник" от Wishaw завинаги влезе в историята на популярната игра.