Аверина Дина Алексеевна, заедно със сестра си Арина, са новите звезди на руския отбор по художествена гимнастика. Момичето е родено през август 1998 г. Той е майстор на спорта от международна класа.

Семейството и детството на Дина

Дина Аверина идва от района на Нижни Новгород. Бащата на момичето е футболистът Алексей Аверин. Майката на спортиста Оксана Аверина също се е занимавала с гимнастика в миналото. Дина и Арина имат и сестра Полина, която беше член на руския отбор по художествена гимнастика. Първият треньор на Арина и Дина Аверин беше Ирина Белова. Според ментора от детството и двете момичета са били взискателни към себе си и много трудолюбиви.

До 12-годишна възраст и двете сестри имаха проблеми с растежа. Това принуди треньора да изпрати учениците за пълен преглед, включително анализ на костите и фалангите на пръстите. Не бяха установени патологии, но лекарите посъветваха да се коригира диетата, а също така препоръчаха промяна на натоварванията. Скоро момичетата успяха да настигнат връстниците си по височина.

Старт на кариерата

Дина Аверина започва професионалната си спортна кариера на 13-годишна възраст. Тогава тя станатренира в базата на руския национален отбор в Новогорск. Момичето беше забелязано на състезанието за млада гимнастичка, а треньорката Вера Шаталина покани сестрите при нея. През 2014 г. Дина стана победител в шампионата на Москва по художествена гимнастика. На следващото състезание, проведено през 2014 г. в Израел, момичето става второ, а първото място е присъдено на сестра й Арина.

С треньор Ирина Винер

На Световното първенство в Лисабон Дина Аверина печели два бронзови медала в многобоя и на лентата. Освен това тя е наградена със сребърен медал в състезанието за боздуган. През същата година на руското първенство гимнастичката получи бронз за представянето си с лента и сребро за номер с обръч. Тогава имаше много бронзови, сребърни и златни медали на различни клубни и международни състезания.

Абсолютна победа

Миналата година Дина участва на руското първенство и спечели златен медал в многобоя. Това постижение направи спортиста абсолютен шампион на Русия през 2017 г.

През същата година Дина Аверина участва в Гран При на Тиер и печели 4 златни медала. 2017 г. беше година с награди. На европейското първенство Дина Аверина става трикратна европейска шампионка, като спечели 3 златни медала: в отборния многобой, в упражнението с лента и с обръч. Сестрите се наричат лидери на руския национален отбор.

И през 2018 г. Дина става абсолютен световен шампион, след като спечели 5 златни медала!