Алена Заварзина: красивото лице на женския сноуборд

Съдържание:

Алена Заварзина е широко известна на феновете на спорта след отличното си представяне на Олимпиадата в Сочи, където спечели бронзовия медал в сноуборда. Въпреки това, не само спортните резултати донесоха слава на момичето. Любовната история на американеца Вик Уайлд и Алена Заварзина може да послужи като сюжет за филм. В края на краищата, именно след като се ожени за руска красавица, бившият „среден селянин“изглежда придоби крила и спечели две дисциплини наведнъж на Зимните олимпийски игри през 2014 г.

Началото на пътуването

Алена Заварзина е родена в Новосибирск през 1989 г. Пътят на момичето към сноуборда беше дълъг и криволичещ. Първоначално родителите изпратиха дъщеря си на художествена гимнастика, но поради проблеми с екипировката бяха принудени да я отведат оттам. Втората Алина Кабаева от Алена не се справи и тя започна да посещава басейна.

сноубордист Заварзина

Въпреки това през зимата тя обичаше един новомоден спорт - сноуборда. Постепенно хобито на Алена се превърна в основната й спортна дисциплина, тя напусна плуването и се концентрира върху любимото си занимание. Заварзина започна със зрелищната дисциплина big air, своеобразна акробатика на дъската. Година по-късно треньорът я посъветва да премине към високоскоростен сноуборд и момичето започна да се състезава в паралелен слалом и сноуборд крос.

На седемнадесетгодишна възраст Алена Заварзина започва изявите си на големи състезания. Първият международен турнир за нея беше етапът на Световната купа в Холандия. Младата спортистка не постигна особени лаври тук, но не падна и продължи да работи върху себе си.

Постепенно нещата на Алена се подобриха, тя беше в челната тройка на световното първенство за юноши и на Европейската купа. През 2009 г. Заварзина взе среброто на световното първенство за юноши, а също така стана втора в Европейската купа.

Печели за възрастни

Преди Зимните олимпийски игри във Ванкувър през 2010 г., новосибирчанката непрекъснато повишаваше спортното си майсторство, печелейки световни купи в САЩ, Канада и Европа. Алена Заварзина се смяташе за надеждата на руския сноуборд и мнозина разчитаха на медала на момичето.

Въпреки това, нещата не вървяха по план във Ванкувър. Започна с факта, че спортистът почти закъсня за началото на квалификацията и напълно загуби концентрация от опит. Алена завърши едва седемнадесета и не беше избрана за 1/8-финалите.

Уайлд и Алена Заварзина

Младпървите неуспехи не счупиха сноубордиста, тя забрави за провала във Ванкувър и започна да се подготвя за следващия олимпийски цикъл. Година по-късно тя, сензационно за много специалисти, печели Световното първенство, печелейки състезанието по паралелен гигантски слалом.

От Сочи до Пьонгчанг

Подготовката за Олимпиадата през 2014 г. беше замъглена в последния период. Преди началото на сезона Алена откри херния на гръбначния стълб, поради която трябваше да издържи дълъг курс на лечение. Момичето едва успя да влезе във форма за зимата, когато на тренировка абсурдно счупи ръката си 2 месеца преди началото на най-големите стартове от четирите години.

По някакво чудо Алена Заварзина успява да се подложи на операция и отново да си върне формата, твърдо възнамерявайки да се представи на домашните игри. Това решение се оказа правилно, тя се втурна през трасето по време на състезанието и спечели бронзов медал в дисциплината паралелен гигантски слалом.

След Сочи момичето не забави темпото, като спечели няколко награди на световните първенства в следващия олимпийски цикъл. Най-успешният й сезон беше 2016/2017, където тя спечели общата титла на Световната купа в паралелен гигантски слалом за първи път в кариерата си.

За голямо съжаление на всичките си многобройни фенове, Алена Заварзина не успя да блесне на Олимпиадата в Пьонгчанг през 2018 г. Като един от фаворитите на Игрите, тя спря на крачка от подиума, заемайки разочароващо четвърто място.

Личен живот

Вик Уайлд и Алена Заварзина се срещнаха през 2009 г. на един от етапите на КупатаМир. Три години по-късно обикновеното приятелство прерасна в нежна връзка и момчетата решиха да консолидират съюза си със сватба.

Вика Уайлд и Алена Заварзина

Американецът Виктор дори промени гражданството си и започна да представлява Русия на международни турнири. В брилянтен стил той се състезава на Олимпийските игри през 2014 г., където спечели два златни медала в сноуборда.